Ne değildir?

 

Koç, cevapları ve çözümleri sunmaz.

 

Koç, cevaplarınızı ve çözümlerinizi  kendi kendinize bulmanıza ve koçluğa özgü yöntemler kullanarak bu yaklaşımın sizde bir alışkanlık haline gelmesine yardımcı olur.

 

Koç vitrinle ilgilenmez, depoda ne var ne yok onu keşfettirir.

 

Danışman yaklaşımı: "Cevap bende işte çözüm budur, bunu uygulayın. Uzman benim” Bu yöntem bütünüyle yanlıştır diyemem elbette. Benim bir şapkam da danışman şapkası. Burada amaç koçluktan farklı olduğunu ortaya koymak. Danışmanlıklarımda bilgi ve deneyimlerimden yararlanarak danışmanlık hizmeti verdiğim kişi veya kuruluşa destek oluyorum. Bildiğim doğruları göstermeye çalışıyorum.

 

Eğitmen yaklaşımı: "En iyi uygulama teorisi ve  yöntemi budur. Uzman benim .” Eğitmen bildiği ve uzmanı olduğu konuda sunum yaparak, göstererek, öğreterek konuyu öğrencilerine aktarmaktadır. İşin doğrusunu sunmaktadır.

 

Psikolog / terapist yaklaşımı: "Şu andakinden daha farklı düşünmeniz / hissetmeniz ya da davranmanız konusunda size destek olmamı beklediğiniz konular neler?" Bunu da terapilerle, uzmanlık alanındaki yöntemlerle yapar.

 

Mentor yaklaşımı: "Ben yaşadım ve deneyimledim. Bu işe yaradı, sen de aynısını yap.” Deneyim aktarmak ön plandadır. Deneyimlediği için işe yaradığı ile ilgili kuvvetli yargıları vardır.

.