Neden koçluk almalıyım?

 

Koçluk eğitimi alıp bu alanda ilerledikçe “aslında herkesin koçluk almaya ihtiyacı var” sözünü sık sık kullanmaya başladım. Koçluğun mutlaka çok önemli ve radikal kararlar öncesinde alınması gerekir diye bir durum yok. Koçluk süreci içerisinde danışanın getireceği herhangi bir küçük konu dahi çok önemli darboğazları kaldırabilir, tahmin etmediğimiz sonuçları doğurabilir ve yaşamımıza doyumu getirebilir.

 

İnsan kaynakları danışmanlık konularıma yönelik bir web sayfam vardı. Koçlukla ilgili özel bir sayfa yapmayı düşünüyordum, istiyordum ama bir türlü harekete geçmiyordum. Bu durumdan kendim de rahatsızdım. Yapmam lazım demek dışında yeni bir şey yoktu. Bir koçluk seansına bu konuyu getirdim. Koçum da bir saatlik koçluk görüşmesinde web sayfası ile ilgili harekete geçme konusunda beni engelleyenlerin neler olduğunu ve bunu sonuçlandırmanın bendeki hangi değeri beslediğini bulmama yardımcı oldu. O seanstan bir hafta sonra bu web sayfası yayına hazır hale gelmişti. Hem de bütünüyle kendim yaparak. Koçluğa bu konuyu getirmemiş olsaydım, hala web sayfası konusunda bir adım atmayacak bunun da rahatsızlığını yaşamaya devam edecektim.

 

Merak etmeyin, en iyi ve en deneyimli koçlar da koçluk alıyor. Bu sebeple uğraştırmayın beni, hemen iletişim sayfasına geçip mesaj bırakın. En kötü ne olabilir; “ya koçluk dedikleri hikâye, soru sorup duruyorlar, bana ne yapmam gerektiğini söylemiyorlar” dersiniz. Zaten de bu noktadaysanız, (para dışında) hiçbir kaybınız olmaz. 

.